UPOZORŇENÍ : 23.06 - 03.07.2023 - Plánovaná technická odstávka e-shopu
  1. Úvod
  2. Obecně o BHA, BHT, ETHOXYQUIN - bez nich to nejde

Obecně o BHA, BHT, ETHOXYQUIN - bez nich to nejde

Co jsou BHA, BHT, ETHOXYQUIN

Syntetické antioxidanty v krmivech, BHA, BHT, ETHOXYQUIN

Do komerčních krmiv pro domácí zvířata se přidává řada chemikálií ke zlepšení chuti, stability, charakteristiky či vzhledu krmiva. Přísady nemají žádnou výživnou hodnotu. Obsahují emulzifikátory zabraňující odloučení vody a tuku, antioxidanty bránící tomu, aby se tuk stal nechutným, a umělá barviva a příchutě, které činí produkt přitažlivým pro spotřebitele a chutnějším pro jejich zvířecí společníky. Přidávání chemikálií do potravy má velmi dlouhou historii. Již před několika tisíci lety se do stravy přidávala různá koření, přírodní konzervační látky či dozrávací prvky. Za posledních 40 let se však počet přísad přidávaných do potravy podstatně zvýšil. Všechna komerční krmiva pro domácí zvířata musí být konzervována tak, aby zůstala čerstvá a přitažlivá pro naše zvířecí společníky. Ukládání do konzerv je samo o sobě konzervačním procesem, takže krmivo v konzervách obsahuje méně konzervačních láteknež suchá krmiva.

Některé konzervační prostředky přidávají do ingrediencí nebo surovin již jejich dodavatelé, jiné pak může přidávat výrobce krmiva. Jelikož výrobci potřebují zajistit, aby suchá krmiva měla dlouhou skladovou životnost a zachovala si tak stravitelnost po dopravě a dlouhém skladování, jsou tuky obsažené v krmivu konzervovány pomocí buď syntetických nebo „přírodních" konzervačních látek.

K syntetickým konzervačním látkám patří butylovaný hydroxyanisol (BHA) a butylovaný hydroxytoluen (BHT), propylenglykol (používá se rovněž jako méně toxická verze automobilových nemrznoucích kapalin) a ethoxyquin.

U těchto antioxidantů se uvádí jen málo informací o jejich toxicitě, bezpečnosti, interakcích či dlouhodobém používání v krmivech pro domácí zvířata, která může zvíře konzumovat každý den po celý svůj život.

Potenciálně karcinogenní látky, jako BHA, BHT a ethoxyquin, jsou povoleny jen na relativní nízké úrovni.

Vliv používání těchto chemikálií v krmivech pro domácí zvířata nebyl dosud důkladně zkoumán a dlouhodobé hromadění těchto látek může být ve svých důsledcích škodlivé. Vzhledem ke sporným údajům uvedeným v původní studii o bezpečnosti ethoxyquinu byl jeho výrobce Monsanto vyzván, aby provedl novou, důkladnější studii. Ta byla dokončena v roce 1996. Přestože Monsanto nezjistil žádnou významnou toxicitu spojenou s jeho vlastním výrobkem, požadovalo v červenci 1997 Středisko veterinární medicíny FDA výrobce, aby dobrovolně omezili maximální množství ethoxyquinu o polovinu na 75 částic v milionu. Zatímco někteří kritici krmiv pro domácí zvířata a veterináři jsou přesvědčeni o tom, že ethoxyquin je hlavní příčinou chorob, problémů s kůží a neplodnosti u psů, tvrdí jiní, že se jedná o nejbezpečnější, nejsilnější a nejstabilnější konzervační prostředek nacházející se v krmivu.

Ethoxyquin je sice schválen pro používání v lidské straně pro konzervaci koření, jako je například kajenský pepř nebo drcené chilli, v maximální úrovni 100 ppm, avšak bylo by velmi obtížné jíst stejná kvanta drceného chilli každý den podobně jako pes konzumující suché krmivo. Ethoxyquin nebyl nikdy zkoumán z hlediska bezpečnosti pro kočky. Někteří výrobci reagovali na obavy zákazníků a používají nyní "přírodní" konzervační látky, jako vitamin C (askorbát), vitamin E (smíšené tocopheroly) a oleje z rozmarýnu, hřebíčku nebo dalších koření ke konzervaci tuků obsažených v jejich výrobcích.

Jiné ingredience však mohou být konzervovány individuálním způsobem. Většina rybích mouček a některé zpracované směsi vitaminů a minerálů obsahují chemické konzervační látky. To znamená, že váš zvířecí společník může konzumovat krmivo obsahující několik druhů konzervačních látek. Federální zákony sice vyžadují, aby na etiketě výrobku byly uvedeny konzervační látky, nicméně firmy vyrábějící krmivo pro domácí zvířata začaly teprve nedávno tento požadavek zákona dodržovat.

MNOZÍ DISTRIBUTOŘI KRMIV VĚDÍ, ŽE TYTO LÁTKY JSOU NEŽÁDOUCÍ. A PROTO JE RADĚJI NEUVÁDÍ NA ETIKETĚ.

Novinky, akce, slevy do e-mailu

Granule pro Brno - vlastní rozvoz po Brně a okolí, Tišnov, Brno - Drásov
Expedice granulí, krmiv a chovatelských potřeb po celé ČR

Proč s námi
Výživová poradna ZDARMA
  • Společně najdeme ideální řešení pro vašeho mazlíka
  • Vybereme s Vámi krmivo na míru
  • Případně nás kontaktute telefonicky nebo e-mailem
Kontaktní údaje
Logo
9-20 hod (Po-Pá)
2007-2021 Psimls.cz - Všechna práva vyhrazena.