E-shop s cílem usnadnit používaní využívá cookies. Používáním našich stránek souhlasíte s ukládáním cookies na vašem zařízení. Nastavení můžete změnit v prohlížeči.

KONTAKT

PSIMLS.cz
Školní 311, 664 24 Drásov
tel: +420 606 419 950
info@psimls.cz

V AKCI

NEJPRODÁVANĚJŠÍ


Royal Canin - BHA, BHT, ETHOXYQUIN

Syntetické antioxidanty – tedy látek, které brání žluknutí tuků a musí být dodávány do každého krmiva - Royal Canin používá propylgalát a BHA  (nikoli BHT). Obě tyto látky je možné používat i v lidských potravinách a nebyly u nich prokázány negativní účinky na zdraví lidí, psů ani koček.

Z 50. let existují studie, kdy se vedlejší účinky objevily u potkanů po podávání 10 000 násobně vyšších dávek než je povoleno. Naopak u lidí při dodržení limitů stejná skupina autorů prokázala u BHA dokonce pozitivní účinky na prevenci nádorů tlustého střeva. Od té doby jsou jak BHA, tak propylgalát ve výživě lidí i zvířat používány. Pokud by jejich účinky byly negativní, za tak dlouhou dobu používání by již byly jistě prokázány a nebyly by zákonem povoleny.

Kromě těchto antioxidantů se do krmiv přidává i kys. citronová a všechny krmiva v obalech do hmotnosti 10 kg jsou balena v ochranné atmosféře, což umožňuje snížit potřebu přidávaných antioxidantů při zachování kvality a aromatu krmiva po celou dobu upotřebitelnosti.

Struktura:

BHA (butylhydroxyanisol) je směsí izomerů  3-tert-butyl-4-hydroxyanisolu a 2-tert-butyl-4-hydroxyanisolu. Molekulární vzorec C11H16O2

V krmivech i potravinách se používá pro své antioxidační účinky tj. chrání tuky před žluknutím viz. příloha.

V lidské potravě se antioxidanty nejčastěji setkáme v tucích a v potravinách s vysokým obsahem tuků. Jsou to například brambůrky, oleje a tuky určené ke smažení, kukuřičné lupínky apod. Cereální výrobky se často ošetří přidáním BHA či BHT do obalů (papíru, lepenky či plastických hmot), odkud se dostávají (migrují) do potravin.