Od 14.10 - 23.10.2021 - Technická odstávka e-shopu = mimo provoz

Psimls - Váš specialista na krmivo pro psy a kočky - chovatelské potřeby

  1. Úvod
  2. Royal Canin - BHA, BHT, ETHOXYQUIN
Royal Canin - BHA, BHT, ETHOXYQUIN

Syntetické antioxidanty – tedy látek, které brání žluknutí tuků a musí být dodávány do každého krmiva - Royal Canin používá propylgalát a BHA  (nikoli BHT). Obě tyto látky je možné používat i v lidských potravinách a nebyly u nich prokázány negativní účinky na zdraví lidí, psů ani koček.

Z 50. let existují studie, kdy se vedlejší účinky objevily u potkanů po podávání 10 000 násobně vyšších dávek než je povoleno. Naopak u lidí při dodržení limitů stejná skupina autorů prokázala u BHA dokonce pozitivní účinky na prevenci nádorů tlustého střeva. Od té doby jsou jak BHA, tak propylgalát ve výživě lidí i zvířat používány. Pokud by jejich účinky byly negativní, za tak dlouhou dobu používání by již byly jistě prokázány a nebyly by zákonem povoleny.

Kromě těchto antioxidantů se do krmiv přidává i kys. citronová a všechny krmiva v obalech do hmotnosti 10 kg jsou balena v ochranné atmosféře, což umožňuje snížit potřebu přidávaných antioxidantů při zachování kvality a aromatu krmiva po celou dobu upotřebitelnosti.

 

Struktura:

BHA (butylhydroxyanisol) je směsí izomerů  3-tert-butyl-4-hydroxyanisolu a 2-tert-butyl-4-hydroxyanisolu. Molekulární vzorec C11H16O2

V krmivech i potravinách se používá pro své antioxidační účinky tj. chrání tuky před žluknutím viz. příloha.

V lidské potravě se antioxidanty nejčastěji setkáme v tucích a v potravinách s vysokým obsahem tuků. Jsou to například brambůrky, oleje a tuky určené ke smažení, kukuřičné lupínky apod. Cereální výrobky se často ošetří přidáním BHA či BHT do obalů (papíru, lepenky či plastických hmot), odkud se dostávají (migrují) do potravin.


Novinky, akce, slevy do e-mailu

 

Granule pro Brno a okolí, Tišnov, Brno - Drásov - rychlá expedice vlastní dopravou psimls

platba kartou / hotově

 

Proč s námi
Výživová poradna ZDARMA
  • Společně najdeme ideální řešení pro vašeho mazlíka
  • Vybereme s Vámi krmivo na míru
  • Případně nás kontaktute telefonicky nebo e-mailem
Kontaktní údaje
Logo
9-20 hod (Po-Pá)
Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.
2007-2021 Psimls.cz - Všechna práva vyhrazena.
 
Zpracování osobních údajů můžete ovlivnit úpravou svých preferencí ochrany soukromí.